Masarykova základní škola

Broumov, Komenského 312, okres Náchod

Kalendář akcí

Odstraňujeme bariéry

20. března 2017

„Langerova zahrada“ – projekt Ulity podpořený PRB o.p.s. v programu MÁME RÁDI BROUMOVSKO

OTÁZKY

Také se Vám někdy zachce projít  se Broumovem v době tak před sto lety?

Že nevíte, kdo byl Eduard Langer? A kde bývala v Broumově Langerova zahrada?

Co má společného  Ulita, Masarykova základní škola, Gymnázium ,  Dětský domov,  Základní škola Hradební , Dětský domov a pan Petr Bergmann?

Jestli Vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pak čtěte dál…nebo sledujte

http://www.ulita.org/ulitaNew/?p=3684

www.ulita.org

ODPOVĚDI

…A trocha velmi stručné historie…

Eduard Langer, právník a politik, se do Broumova na konci 19. století přiženil. Vzal si za manželku dceru Josefa von Schrolla – továrníka evropského formátu, který v Broumově vybudoval velkou textilní továrnu …. něco Vám to říká?.... ale to je jiná historie…

Eduard své ženě částečně pomáhal  s vedením textilní  továrny, kterou převzala po svém otci, ale ponejvíc se věnoval své sběratelské a badatelské činnosti, mapoval vše, co se týkalo místního regionu. Psal…sbíral…zakládal… a jak jsme objevili, vybudoval  a založil v Broumově  i krásný upravený park.

Tuto málo známou část jeho působení v Broumově se pokouší  v posledních  týdnech zachytit a pro veřejnost zviditelnit několik desítek žáků, studentů  a učitelů současně v Ulitě, na místních školách a gymnáziu…a to díky sběratelskému úsilí pana Petra Bergmanna, kterému se podařilo získat unikátní staré fotografie z roku 1908. Na nich tehdejší fotograf Otto Kahler zachytil podobu parku, který rodině Langerově patřil….a nebude věřit, kde se nacházel  a co z něj do současné doby máme možnost vidět…

Projekt Langerova zahrada

Díky poskytnutí  těchto zcela jedinečných fotografií jsme mohli vstoupit do broumovské staré zahrady, procházet se upravenými cestami a stopovat historii Broumova ze zcela neznámého pohledu… a vám všem, kteří  byste se chtěli také projít historií, připravujeme v našem projektu nevšední zážitky:

Do konce dubna 2017 máte možnost vyzkoušet si svoji fantazii a kreativním způsobem se pokusit zachytit svoji představu staré zahrady a příběhů v ní…více viz www.ulita.org VÝTVARNÁ VÝZVA TAJUPLNÝ VÝLET aneb příběhy ze staré zahrady ... všechny  práce budou odměněny a vystaveny.

Od pátku 26. 5. budete mít po celé léto možnost vstoupit do Langerovy zahrady. Bránu do zahrady otevře akce gymnázia Broumov – Gymplfest 2017. viz více na www.gybroumov.cz

Při této příležitosti budete moci také přijít na vernisáž výstavy originálů fotografií  Otto Kahlera z Langerovy zahrady, která bude přístupná od pátku 26.5. v galerii Ulity v klubu ROK na Masarykově třídě.

A hned na další víkend , v neděli  4.6. , si do svých diářů poznačte akci s názvem TAJUPLNÝ VÝLET, kterou pořádá Masarykova základní škola pro rodiče s dětmi v rámci svého projektu Celé Česko čte dětem. Nejdůležitější tajemství bude ten den odpoledne odhaleno  v klášterním Dřevníku a zveme vás na něj již nyní…budete svědky SVĚTOVÉ PREMIÉRY BROUMOVSKÉHO ANIMOVANÉHO FILMU s názvem jak jinak : TAJUPLNÝ VÝLET… více na www.zsbroumov.cz   

Na celém společném projektu  DDM Ulity Broumov -Langerova zahrada, který PRB o.p.s. podpořila ve svém grantovém programu Máme rádi Broumovsko, spolupracují a pilně pracují :

tvořivci z kroužku New art v Ulitě, žáci a vedení Masarykovy základní školy, žáci Základní školy Hradební, studenti a Eva Kroupová z gymnázia Broumov, Tomáš Valášek – Sevfilm  - Vzdělávací a kulturní centrum Broumov a děti z Dětského domova.  Vše díky poskytnutí  originálů fotografií ze sbírky Petra Bergmanna.

Zveme Vás, přijďte se s námi projít starým Broumovem.

za všechny zve Dáša Zbořilová, DDM Ulita Broumov

  

Zpět

Webové stránky vytvořil Acceler