Vánoční dílny

22. listopadu 2018

Úvod > Novinky>Výukové materiály

20. října 2016

Dne 18. října se žáci devátého ročníku zúčastnili v rámci výuky chemie a fyziky exkurze do kombinované tepelné elektrárny skupiny ČEZ v Trutnově (Elektrárny Poříčí).

Dnes se svým výkonem přes 150 MW řadí trutnovská elektrárna k nejmenším v rámci skupiny ČEZ. Ovšem v době svého vybudování a slavnostního otevření v roce 1957 byla nepostradatelnou a zásobovala elektrickou energií celý východočeský region. Dnes také působí jako teplárna pro dvaatřicetitisícový Trutnov a další přilehlé obce (Úpicko, Radvanicko a Krkonoše). Pod vedením personálu si žáci mohli prohlédnout nové 40m fluidní kotle určené ke spalování hnědého uhlí a biomasy a také opravované původní kotle na uhlí černé, kde mohli nahlédnout přímo do útrob jednoho z nich. Postupně žákům byla představena celá technologie výroby elektřiny, včetně elektrofiltrů, výroby demivody, zařízení na přimíchávání vápence k eliminaci síry a generátorových turbín. Největším lákadlem pro žáky však byla návštěva velína výroby elektrické energie a řídícího střediska celé elektrárny, kde nemohli spustit oči od všemožných obrazovek, čidel, kontrolek a různých „hejbátek a udělátek“.

(K. Sluka, J. Teichmann)