28. února 2014

Čteme dětem 20 minut denně aneb Čtenářské chvilky                      Kliknutím zvětšíte obrázek

Naše škola vstoupila do projektu „Klub škol, které čtou“, realizovaného společností Celé Česko čte dětem, o.p.s.

„Každodenní četba žákům pro radost a následné povídání o přečteném je nejlepší přípravou „půdy k tomu, aby mohla přijmout zrno a posléze vydat bohatou úrodu". Je to nejlepší způsob, jak učit děti lásce k jazyku, jak podporovat jejich zájmy, povzbuzovat je k učení, zlepšovat jejich soustředěnost.“

(zdroj: http://www.celeceskoctedetem.cz ).

Ve třetích třídách probíhají čtenářské chvilky s názvem „Co četli dospělí, když byli malí“, což dětem zprostředkovávají třídní učitelky. Bezprostředně navazuje četba na pokračování z edice knih první, druhé, třetí čtení.  Rozvíjíme tak kompetence k učení, komunikativní i sociální a personální.

Od 1. dubna 2014 budou čtenářské chvilky probíhat ve všech třídách prvního stupně ve spolupráci s dospělými (studenti, rodinní příslušníci, kamarádi a známí). Bližší informace sdělí rodičům třídní učitelky prostřednictvím žákovských knížek.

V těchto chvilkách představí svou oblíbenou knihu z dětství a přečtou z ní úryvek, sdělí své zážitky z dětské četby, co jim četba přinesla.

Čtenářskými chvilkami je posilována nejen čtenářská gramotnost, ale především pozitivní vztah k četbě a ke knihám, k výběru vhodné četby a snažíme se vést děti ke zjištění, že čtení není pouze nutným zlem, nýbrž je obohacením a příjemně stráveným časem.

Na tuto aktivitu navážeme v letošním roce opět akcí Týden čtení dětem, která by se měla uskutečnit v prvním červnovém týdnu.