Masarykova základní škola

Broumov, Komenského 312, okres Náchod

Odstraňujeme bariéry

11. května 2017

Exkurze do Archeoparku ve Všestarech

Brzké ranní vstávání dne 5. května zvládli všichni účastníci zájezdu ze 6. A bez problémů. Sešli jsme se před šestou hodinou ranní u vlaku, který nás po dvou přestupech dovezl do Všestar. Po krátké procházce od nádraží jsme dorazili k Archeoparku.

Samotná prohlídka byla rozdělená na vnitřní a venkovní část. Vnitřní expozice nám přiblížila život prvních zemědělců na úžasně zhotoveném a vypracovaném modelu, který zaujímal skoro jednu celou místnost. Prohlédli jsme si pohřbívání a vyslechli velmi zajímavou přednášku, co vše je možné z hrobů pohřbených lidí zjistit o tehdejším životě. Vnitřní prohlídka byla zakončena v kinosále, kde jsem zhlédli několik krátkých filmů o tehdejší výrobě nástrojů, bydlení a životě lidí v různých obdobích pravěku.

Venkovní část nás všechny nadchla. Zkusili jsme si ulovit mamuta, drtit zrní na mouku mezi dvěma kameny, přeseknout kládu starodávnou pazourkovou sekyrou, okopat půdu dřevěnou motykou a další. Prohlédli jsme si, v jakých domečcích lidé žili, jak si vařili, kde spali nebo kde si pekli chleba.

Paní průvodkyně mluvila velmi zajímavě, dozvěděli jsme se spoustu nových informací a mohli jsme se zeptat na cokoliv, co nás zajímalo. Po prohlídce jsme si nakoupili suvenýry, pohledy a samozřejmě sladkosti a pití, aby nám zpáteční cesta lépe ubíhala. Pak už nebylo moc času a pospíchali jsme na vlak. Dorazili jsme na nádraží v čas a vydali se na zpáteční cestu. Do Broumova jsme dorazili všichni v pořádku a plní dojmů, zážitků a nových vědomostí.              

           

M. Trojanová, J. Teichmann

Zpět

Webové stránky vytvořil Acceler